Değerlendirme Skalası

Fahri Gediz Değerlendirme Skalası

Değerlendirme skalası olarak 0 ile 10 arası bir skala kullanıyorum. Bunlara aynı zamanda 0.5’lik ekler de yapıyorum. Bunun nedeni bazen bazı Restoranlarda gördüğüm eksikliklerin veya olumlu özelliklerin vereceğim puana etki etmesindendir. Örneğin 10 üzerinden 7 verdiğim bir Restaurant’ta garsonun samimiyetine ya da samimiyetsizliğine göre puanım 6.5 ya da 7.5 olabilir. Ya da normalde 6 puan vermeyi düşündüğüm bir yerde 7 puan için belirttiğim özelliklerden biri varsa onu 6.5 olarak değiştiriyorum. Genelde çok fazla buçuklu rakamlar görmeyeceksiniz ancak yine de belirtmekte fayda var. Son olarak; Bazen insanlar Michelin yıldızlı bir yere 7 verip de salaş bir kebapçıya 9 verdiğimi söyleyebiliyor. Ben bu puanları verirken Michelin yıldızlı bir yere gideceğimi düşünerek veriyorum, Bir kebapçıda o detayları beklemem haksızlık olur. 7 puan orada Michelin yıldızlı lokantalara kıyaslama yaptığımda kafamdaki puandır. Yoksa kebapçı 9 puan aldı diye o lokantadan daha iyidir anlamına gelmez.

DSC02063

Çalışma masam

0-5 arası puan verdiğim yerleri siz zaten burada hiçbir zaman göremeyeceksiniz. Onlar benim “Ne yazık ki” uğradığım ve sitemde sizlere paylaşmaya asla yanaşmadığım mekanlar. Siteme koyduğum  mekanlar mutlaka ama mutlaka “tekrar giderim” dediğim yerlerdir. Düşük puan almış olsalar dahi bir şeyler yapma isteği olan insanların mekanlarıdır. Bu sebeple sizlere gönül rahatlığıyla yol gösterebiliyorum. İşte değerlendirme skalası:

6 Puan:

Menülerindeki yemekleri hijyenik ve lezzetli bir şekilde sunabilen yerlerdir. Tattığım yemeklerin tadını başka yerlerle de karşılaştırdığım için muhtemelen tattığım şeyin daha iyisini yemişimdir ve bu sebeple bana enteresan gelmemiştir. Bu puanı verdiğim mekanlar menülerinde en az 1 tane  FARKLI  ve kendilerine özgü spesiyal bulundurur. Muhtemelen Şarap ve içki menüsü basittir ya da yoktur.

7 Puan:

6 puan verdiğim yerlere ek olarak 7 puan verdiğim  mekanlar menülerinde en az 2 tane  FARKLI  ve kendilerine özgü spesiyal bulundurur. Muhtemelen Şarap ve içki menüsü basittir ya da yeni gelişmektedir.

8 Puan:

7 puan verdiğim yerlere ek olarak 8 puan verdiğim mekanlar menülerinde en az 3 tane  FARKLI  ve kendilerine özgü spesiyal bulundurur. Muhtemelen Şarap ve içki menüsü iyidir ve yerli ve uluslararası şaraplara da menülerinde yer vermişlerdir. 8 puan verdiğim yerlerde aynı zamanda iyi ve hoş dekor, güzel bir sunum, bilgili garsonlar, kendilerine özgü bir tadım menüsü gibi özellikler vardır. 8 puan ve sonrası için mutlaka Avrupa standartlarına ulaşmış bir gastronomi deneyimi yaşarım.

9 Puan:

8 puan verdiğim yerlere ek olarak 9 puan verdiğim mekanlar menülerinde en az 4 tane  FARKLI  ve kendilerine özgü spesiyal bulundurur. Muhtemelen Şarap ve içki menüsü çok iyidir ve yerli ve uluslararası şaraplara da menülerinde yer vermişlerdir. 9 puan verdiğim yerlerde yemek şarap uyumu harikadır. Sommelier size masada hangi şarabı içmeniz konusunda eşlik eder. Yemeklere geçişlerde Şef sizi küçük sürprizlerle mutlu eder ve ağzınızın tadını sürekli yeniler. Bu puanı verdiğim mekanlar mutlaka görmenizi istediğim yerlerdir.

10 Puan:

Bu puanı verdiğim mekanlar gastronominin bütün nüanslarını içinde barındıran ve mükemmellik seviyesinde hizmet veren yerlerdir.  Ölmeden yemek yenmesi gereken mekanlar olduğunu düşündüğüm yerlerdir. A’dan Z’ye her bir detayın büyüsü beni cezp etmiştir.

Ağustos 2015’ten itibaren Engelliler için uygun ortam sağlamayan hiçbir restoran tam puan alamayacak. Engellilerin bu konuda destekçisiyim. Onlar da en az bizim kadar bu mekanlardan zevk almayı hak ediyorlar. Bunu sağlamak da işletmelerin görevi. Bunun yanı sıra değerlendirmelerimde yine bu tarihten sonra lavaboların temizliğine daha çok özen göstereceğim. Lavabosunu,Tuvaletini temiz bulmadığım yerleri açıklayacağım.

Yorum Gönder